the veggie burger

Discussion in 'Professional Catering' started by sabine lobos, Nov 10, 2013.

  1. sabine lobos

    sabine lobos

    Messages:
    7
    Likes Received:
    10
    Exp:
    Home Cook
    hi...I have been approached by a local business to create a veggie burger that could price out at $8.00 -plated with field greens,tomato,balsamic vinegar...cost to make burger is almost impossible to calculate...17 ingredients.from.millet to beets to curry powder. I plan on making 100 -8 ounce burgers.Predicting 5 hours labor..approximately $1.50 ingredient cost per burger. I want to be fair with my labor fee..can anyone help me with the calculation?:)
     
  2. petemccracken

    petemccracken

    Messages:
    3,401
    Likes Received:
    159
    Exp:
    Professional Chef
    What does it take to make you happy for 5 hours work?

    Five hours = 300 minutes, that's 3 minutes/burger or 20 burgers/hour.

    At $8.00 menu price, total food cost should be not more than, say, $3.20 and probably closer to $2.00.

    Say garnishes run, oh, $0.50-$0.75 FC, that leaves $1.25 FC for the burger at the bottom end up to $2.70 at the top end.

    With your estimated FC of $1.50/burger, you can't survive the low end. At the most optimistic, selling the burgers at $2.70 leaves $1.20/burger for your labor.

    At 20 burgers/hour, that equates to $24.00/hour, is that enough to make it worth while?

    Here's your labor gross for various sales prices of 100 burgers:
    • 100 @ $1.25 = $125 less FC of $150 = $25 LOSS
    • 100 @ $1.50= $150 less FC of $150 = $0 no loss but no pay either
    • 100 @ $1.75= $175 less FC of $150 = $25 or $5/hour
    • 100 @ $2.00= $200 less FC of $150 = $50 or $10/hour
    • 100 @ $2.50= $250 less FC of $150 = $100 or $20/hour
    • 100 @ $2.70= $270 less FC of $150 - $120 or $24/hour
     
  3. sabine lobos

    sabine lobos

    Messages:
    7
    Likes Received:
    10
    Exp:
    Home Cook
    Thank you for your reply!

    Now the business owner is saying that he will need to install a venting system for any burger cooking...O.K.  Just DO It!!  lol

    So I am now asked to create two or three  soups..every two days...

    7 qts. which will yield approx.28 cups..charging $3.00 per cup, ingredients $14.00.

    $84.00 (28 x $3.00)

    -$14.00 ingredients

    ______________

    $70.00

    -30.00 labor

    __________

    $40.00 profit for business owner

    I wonder if this sounds like a win win situation.