Teaching

Discussion in 'Professional Chefs' started by chefbatwoman, Nov 24, 2013.

  1. chefbatwoman

    chefbatwoman

    Messages:
    2
    Likes Received:
    10
    Exp:
    Professional Chef
    Hello am new here but i have a question that following cooks can answer. I been cooking for fine dining for seven years now. I been always approach to teach friends and custombers to want me to teach them basic cooking for beginners. I never teach just family but am willing to go forth on it. So i was wondering on how much i should charge for a lession. I understand food cost just how much labor charge an hr should i ask. This is small town area so i don't want to be high either.
     
  2. petemccracken

    petemccracken

    Messages:
    3,401
    Likes Received:
    159
    Exp:
    Professional Chef
    What is YOUR time worth to YOU?

    Remember, a one hour cooking lesson probably involves far more than an hour of your time. Think about the planning, shopping, travel, etc. involved. Generally, for each hour of class, I'd figure somewhere around 3-4 hours total time. Even at $15/hour, that's $45-$60/1 hour cooking lesson.

    If it is for a family of four, that's a cheap dinner!

    I charge the same as I do for a dinner party for 4-6 people, $350 plus groceries. That's what the market in my area will bear.
     
  3. chefbatwoman

    chefbatwoman

    Messages:
    2
    Likes Received:
    10
    Exp:
    Professional Chef
    Thanks ill keep that in mind. Just its all new so i dont want to be too high or less for what its worth.
     
  4. petemccracken

    petemccracken

    Messages:
    3,401
    Likes Received:
    159
    Exp:
    Professional Chef
    Start with figuring out your costs, add what you want in your pocket, that's the absolute minimum you have to charge.

    Then, depending on what the lesson(s) will produce, e.g. dinner for 4, see what the market is for a comparable result. Say a dinner for 4 at a local mid-scale restaurant runs, um, $20/person, they could simply go out to eat for $80-$100. If they go out once a month for that meal, that's $960-$1,200/year. So, if they can learn to do it themselves, how much is it worth to them?
     
    chefbatwoman likes this.