is this right

Discussion in 'Food & Cooking' started by dagger, Nov 15, 2018.

  1. dagger

    dagger

    Messages:
    629
    Likes Received:
    15
    Exp:
    Can't boil water
    QVC was selling chicken parmesan crusted chicken cutlets 10 5 ounces each for $54+. When I did the math it comes to $17+ lbs. :eek: Is my math right and not asking about buy off tv.
     
  2. brianshaw

    brianshaw

    Messages:
    3,230
    Likes Received:
    388
    Exp:
    Former Chef
    Your arithmetic is correct.
     
  3. french fries

    french fries

    Messages:
    5,272
    Likes Received:
    344
    Exp:
    At home cook
    54/(10*5/16)=17.28
     
  4. dagger

    dagger

    Messages:
    629
    Likes Received:
    15
    Exp:
    Can't boil water
    Doesn't anyone do the math before ordering, they should be ashamed of themselves. Most of their customers are retired people. I always do the math and mostly the beef comes out to be few $$ more per lbs. Which i can see since it's supposed to be Angus certified and comes from name brand places but chicken $17+ lbs. I don't care its prebreaded and vacuumed pack that is crazy even with free delivery.
     
  5. chefbillyb

    chefbillyb

    Messages:
    2,172
    Likes Received:
    513
    Exp:
    Professional Chef
    Think if you are retired and can't afford to go out and spend $50 to $60 plus tip for a Chicken Parmesan. Now think these same people don't know how to cook a whole lot of meals. They see this as they could have two dinners for $10.80. That could keep $50 in their pocket still thinking they are getting something special. I'm not saying it's a good idea, I'm just saying it's all about how you look at it.
    I used to have a butcher do some custom cuts for me for catering. I would ask for 100 center cut ribeye steaks. He would always call me back with a "EACH" price. He would call and tell me it's $6 a steak and said I could charge $18 for the catering. I of course got the total weight and figured out how much per pound it was. I then had to figure out if it was worth my wild having him do the custom cutting for me or not. In my case and because it was a catering I could pass along the higher cost to the customer. I may not be able to do this in my everyday operation.
    If you go through life worrying about every item you buy you'll never eat out. Just think of the last dbl scoop of ice cream you bought. You could have probably bought a few 1/2 gal's at the market........ChefBillyB
     
  6. dagger

    dagger

    Messages:
    629
    Likes Received:
    15
    Exp:
    Can't boil water
    You could go the store and buy breaded chicken cutlets lot less than that. This is not a restaurant you are heating these yourself and supplying the sides. Wolfgang Puck says there is a reason you pay so much eating out compared to making it yourself home i understand that but this $17 lbs. For breaded chicken is a stick up to me. It was $54+ for little over 3 lbs.

    I make my own ice cream
     
    Last edited: Nov 15, 2018
    dectra likes this.
  7. sgsvirgil

    sgsvirgil

    Messages:
    602
    Likes Received:
    353
    Exp:
    Retired Owner/Operator
    Yeah.....$17+/lb for chicken is scandalous, especially since I can go to the local grocery store and buy a 5lb bag of boneless chicken breasts for less than $5. How much is breading? A few cents? The "parm" they use is more than likely cheap mozzarella. Even if they used authentic Parmigiano Reggiano imported directly from Italy, it still wouldn't be worth $17/lb.

    This is precisely the reason why we, as food industry professionals, do not order things like chicken on the rare occasions that we get to go out to eat. :)
     
    dectra likes this.
  8. chefbillyb

    chefbillyb

    Messages:
    2,172
    Likes Received:
    513
    Exp:
    Professional Chef
  9. dagger

    dagger

    Messages:
    629
    Likes Received:
    15
    Exp:
    Can't boil water
    The beef i can understand but chicken. I feel sorry when you hear what sounds like elderly people calling in buying pans just to talk to these host who only care about making a sale. I feel like saying lady you live alone why do you need this roaster pan set, save your money., QVC and HSN have no shame. I bought stuff from them because seamed like a good deal and most still using but never could do that. Like reviews on you tube, send it to me for free and I'll give a honest review, sure. Only good part about that is you get to see it in action multiple times.