I need some help getting my numbers down

Discussion in 'General Culinary School Discussions' started by josh1110, Jul 22, 2013.

  1. josh1110

    josh1110

    Messages:
    27
    Likes Received:
    10
    Exp:
    Culinary Student
    Hey everybody! Hopefully this is the right section ,if not im terribly sorry and feel free to remove it. I'll keep this short and sweet as best as i can.

    So anyways somebody in the kitchen I work for got some product for a family event and asked me to calculate how much it would cost him for each piece of product.

    So anyways this is basically what he took and I just want to know what the right formula is because i've tried different ways and got different numbers.

    Employee took:

    7oz spicy pecans

    14 oz of  a vinaigrette

    10.5 oz cabbage

    Now the order form I'm following says:

    one kg of spicy pecans is $23.92

    $4.01/litre

    $0.43/lb

    So could anybody help me out? Sorry again if this is the wrong section. I know the first thing is to convert the two numbers into the same measurements so all into oz's or all into kgs, etc...

    Thanks in advance!
     
  2. shootoo

    shootoo

    Messages:
    97
    Likes Received:
    12
    Exp:
    Sous Chef
    I'll bite

    I'm assuming the 4.01/l is for the vinaigrette and the 0.41/lb is for the cabbage

    2.204 lbs per kg
    $10.85 per pound
    $0.62 per oz
    $4.34 worth the pecans

    1L is 0.264 gal
    128oz is 1 gal
    33.79oz is 0.264 gal
    $0.12 per oz
    $1.68 of vinaigrette

    16oz per lb
    $0.28 of cabbage
     
  3. josh1110

    josh1110

    Messages:
    27
    Likes Received:
    10
    Exp:
    Culinary Student
    Thank you and no your assumption was correct.

    Mind giving me the math forumla so i can study and get it down? thanks
     
    Last edited: Jul 22, 2013
  4. petemccracken

    petemccracken

    Messages:
    3,401
    Likes Received:
    161
    Exp:
    Professional Chef
    This sounds suspiciously like a homework assignment /img/vbsmilies/smilies/laser.gifbut we'll assume it isn't /img/vbsmilies/smilies/lol.gif

    You're approach is fundamentally correct, get everything into the same unit system.
    1. Select the system, US or Metric
    2. Convert amounts and prices to a single system.
    A. 7 oz pecans X ??g/oz =  nn grams of pecans; $23.92/1Kg X nn grams of pecans = $aa/serving of pecans

    B. 14 floz X ??mL/floz = bb mL vinaigrette; $4.01/L X bb mL = $cc/serving of vinaigrette

    and so forth.

    Don't forget to convert Kg to grams, L to mL, etc.
     
  5. josh1110

    josh1110

    Messages:
    27
    Likes Received:
    10
    Exp:
    Culinary Student
    Thanks that explains it a little better and no its not a homework assignment...just trying to figure out this, food cost and labour.

    Am I getting something wrong cause i'm getting a diferent price for the pecans?

    My math I did was:

    7 oz X 28.3495(how many g fit into an oz)  = 198.4465grams

    23.92/1000 x 198.4465grams = 4.74684028
     
    Last edited: Jul 23, 2013
  6. petemccracken

    petemccracken

    Messages:
    3,401
    Likes Received:
    161
    Exp:
    Professional Chef
    Possibly:
    • $23.92/1Kg = $0.02392/g
    • 7 ounces X 28.3495231 g/oz = 198.45 g
    • 198.45 g X $0.02392/g = $4.75
    Looking at it another way:
    • $23.92/1Kg X 1Kg/2.2 lbs = $10.873/lb
    • $10.873/lb X 1 lb/16 oz = $0.6795/oz
    • $0.6795/oz X 7 oz = $4.76
     
  7. shootoo

    shootoo

    Messages:
    97
    Likes Received:
    12
    Exp:
    Sous Chef
    I did all of mine on my phone, so chances are I mistyped a number or didn't round the right decimal place or something in my rush
     
  8. chefedb

    chefedb

    Messages:
    5,516
    Likes Received:
    177
    Exp:
    Retired Chef
    Do your own homework, that's how you learn.
     
  9. josh1110

    josh1110

    Messages:
    27
    Likes Received:
    10
    Exp:
    Culinary Student
    This is not homework. This is for my job.

    Why am I asking here instead of a person in managment? because I was off and needed it done by the morning.